Történet

Tárnokon a XX. század elejéig egy katolikus templom volt leginkább a XVIII. században betelepített szlovákság alkotta hívekkel.

A múlt század elejétől a népmozgások hatására, több hullámban érkeztek új lakosok a községbe és így reformátusok is. Ennek okai: háborúk utáni menekülés a főváros irányába, Trianon, vasút létrejötte, kollektivizálás. Jelen időszakban pedig pont a nagyvárosból való menekülés a legnagyobb beköltözési ok és ezzel együtt a reformátusok számának növekedése is.

A tárnoki imaház megalapítása 1961-1962 körül lehetett.

Tárnoki imaház egy archív felvételen (Fotó: facebook.com/TarnokHelytortenet)

A tárnoki imaház egy archív felvételen (Fotó: facebook.com/TarnokHelytortenet)

Az általunk ismert hiteles források szerint (Martonvásáron fellelhető iratok) 1940-es évektől kezdve Tárnok Martonvásár társegyházközségeként működött. Ebben az időben az általános iskolában tartották az alkalmaikat. A levélben leírtak szerint az iskolai és egyházi programok egyre nagyobb ütközésbe kerültek leginkább az akkori politikai irányvonal miatt (egyházak ellehetetlenítése és leválasztása). Ezért új helyet kerestek hitük közös megéléséhez.

Egy 1958-as levél szerint 150-180 taggal és önálló presbitériummal rendelkezett, ekkor éppen egy imaház telekkel való  megvásárlásához gyűjtenek adományokat.

Az 1960-ban készült levél pedig arra utal, hogy külön kérvényezni kellett az Állami egyházügyi hivataltól, hogy az imaház működhessen a tárnoki hívek örömére.

Egy 1993-as, református templomokkal foglalkozó kiadvány (Várady József: Dunamellék református templomai) szerint 57 fő a reformátusok száma Tárnokon. (lásd kép)

Lelkipásztorok akik Martonvásáron és Tárnokon szolgáltak: 

  • 1942-től               Barta Géza
  • 1944-1946           Czamik Béla, Maller Bálint, Lénárt László, Kelemen Kálmán, 
  • 1949-1950           Rápolti László
  • 1950-1980           Kovács Mihály
  • 1980-2022           Borsos István, Borsos Istvánné

Borsos Istvánné vezető lelkész és presbiter által átadott 2022.01.01-i választói névjegyzékben – amely 83 tagot mutatott – 29 tárnoki hívő található. A tárnoki hívek befizetései nem kimutathatóak, mert a befizetések nem lettek külön és pontosan kezelve.

2022 második felében ezzel a taglétszámmal, tárgyi és anyagi feltételekkel kezdhette meg helyettesítő lelkészként a szolgálatot Dombi Ferenc, a Váli református egyházközség lelkipásztora, azonban a 28 főből sajnos csak 4-5 ember volt jelen az istentiszteleteken. 

2022 végén egy írásbeli beadvánnyal fordultunk egyházunk vezetéséhez, hogy tegye lehetővé új, élő, fejlődő, evangéliumi gyülekezet létrehozását, és ezzel együtt a VEM-től az ÉPEM-hez való kerülésünket.

Kérésünk Isten akaratából megvalósult, és 2023.03.15.-én az ÉPRGY-hez került kis közösségünk Tar Zoltán lelkipásztor vezetésével.